Cerknica, 4. maj 2018
Kaj sploh je podjetništvo, kako postanem podjetnik? O tem smo se pogovarjali na delavnicah z učenci 9. razredov v okviru projekta Podjetna in inovativna Notranjska. Sredstva zanj je OOZ Cerknica dobila na javnem pozivu LAS Notranjska za sofinanciranje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki jih sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Začetki podjetništva naj bi bili v času Marca Pola, ki je poskušal vzpostaviti trgovske poti z Daljnim vzhodom in je kot posrednik v 13. Stoletju podpisal pogodbo za prodajo blaga. Skozi stoletja se je razvijal koncept podjetnika in podjetništva, ki bi ga danes opredelili kot proces, v katerem se ustvarja nova vrednost, torej razlika med vrednostjo uporabljenih sredstev in vrednostjo izdelkov, cilj pri tem je dobiček.
Podjetnik je oseba, ki ustvarja novo vrednost ter prevzema tveganje izgube denarja, časa ali drugih oblike premoženja, da bi dobil nagrado. Podjetnik k uspešnosti podjetja prispeva z znanjem, izkušnjami, spretnostmi, motivacijo samega sebe ali sodelavcev. Podjetništvo mu prinaša več prednosti. Dela tisto, kar si želi. Ima priložnost, da več zasluži, naredi nekaj novega, svojega, drugačnega. Ima možnost, da nadzoruje svoj čas, denar … lahko prispeva k dobrobiti celotne skupnosti.
Podjetništvo ima tudi veliko slabosti, predvsem na začetku. Tveganje za izgubo vloženih sredstev je veliko. Dohodek je negotov. Firma je še neuveljavljena na trgu, nimamo denarja za nadgrajevanje ideje. Dokler se ne uveljavimo na trgu, pa tudi še potem, delamo 24 ur na dan, zato je kakovost življenja slabša. V različnih filmih in knjigah so prikazani podjetniški uspehi svetovno znanih podjetnikov in blagovnih znamk. Vendar pa je dejstvo, da od 10 podjetij uspe le eno in da v prvih 5 letih propade več kot 50% novoustanovljenih podjetij. Zato se moramo v podjetniške vode podati predvsem premišljeno, z dobro poslovno idejo in poslovnim načrtom, obkroženi z ljudmi, ki nam zaupajo in ki nas podpirajo na naši samostojni poti.
Barbara Grum Vogrin