Čeprav nam danes svetovno medmrežje ponuja možnost nakupovanja in raziskovanja produktov in storitev kar iz domačega fotelja, sejmi še vedno ostajajo pomemben prostor komunikacije, trženja in informiranja. Čemu je sejem namenjen?
Vsaka panoga na sejmu predstavi dosežke, napredke in novitetetako strokovni, kot tudi splošni javnosti. Posebnost sejma je namreč v tem, da lahko na enem mestu v velikem obsegu zbere ponudnike in tudi povpraševalce po določenem proizvodu oz. storitvi. Razstavljajočim akterjem gre za stik s strankami, prepoznavnost ponudbe, za dobiček in za izmenjavo informacij. Obiskovalci lahko na sejmu primerjajo ponudbe različnih ponudnikov, se informirajo o izdelkih ali storitvah in si ustvarijo pregled tržišča. Prav osebni stik med ponudnikom in povpraševalcemje ključni dejavnik vsakega sejma in to se ni spremenilo že od začetka njegovega pojava. Izvorno so sejmi bili namenjeni direktnemu trženju, moderni sejmi pa imajo predvsem funkcijo informiranja.
Po dosedanjih ugotovitvah je do sejmov najprej prišlo na področjih civilizacij starega veka – v Babilonu, Egiptu, na Kitajskem, Indiji in nato še v stari Grčiji in Rimu. V teh civilizacijah je proizvodnja presegla zgolj zadovoljevanje lastnih potreb in začela se je obrt in trgovina. Začetki sejemske dejavnosti pri nas segajo v srednji vek.Njihov namen je bil predvsem preskrba prebivalstva z vsakdanjimi dobrinami. Srednjevška mesta, ki so dala slovenskemu sejmarstvu daljšo tradicijo in pomen so Ljubljana, Maribor, Kranj, Slovenj Gradec in Celje.
V Celju je bila leta 1863 prva moderna sejemska prireditev, kmetijska razstava, kjer so poleg kmetijskih pridelkov razstavljali tudi obrtniki iz Celja in okolice. Leta 1922 je bila organizirana prva samoobrtna razstava (167 razstavljavcev iz cele Slovenije in drugih jugoslovanskih dežel). Leta 1967 je Slovensko obrtništvo sprejelo odločitev o prirejanju vsakoletnih sejmov obrti v Celju. Mednarodni obrtni sejem MOS je tako danes eden izmed večjih specializiranih sejmov ki se odvijajo v Celju.(Sloverotika, Agritech, Altermed, ApiSlovenija, Flora, CoffeeFestival, Kulinart, Energertica,… MOS).
Letos se MOS v Celju odvija že dvainpetdesetič, in sicer od 10. do 15.9.2019. Vabljeni!
V okviru SPOT Svetovanje Primorsko -Notranjske regije 14.9.2019 organiziramo strokovno ekskurzijo z ogledom sejma, obiskom stojnice SPOT, ogledom fontane piva Zeleno zlato v Žalcu ter ogledom Pelikanove galerije in ateljeja. Več informacij : 051 642 540 / silva.sivec@ozs.si.
Avtor: Silva Šivec, SPOT svetovanje PNR, 5. september 2019
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.
SPOT Svetovanje Primorsko -Notranjska regija
Bazoviška cesta 13, SI-6250 Ilirska Bistrica
NEC, Cerknica, OOZ Ilirska Bistrica, OOZ Cerknica