Iztok Klančar
»Vodna ujma, ki nas je pred kratkim doletela, je pustila velike posledice. Priča smo bili naravni nesreči, ki je marsikoga pustila brez strehe nad glavo … in ljudje smo morali stopiti skupaj. Mogoče me malo spominja na žledolom, ki nas je prizadel pred leti. Tudi takrat smo ljudje morali stopiti skupaj in si pomagati. Tudi sam sem vedno pomagal po svojih močeh. Ob žledolomu sem posodil agregate večjim kmetijam, Komunali, Občini Loška dolina in tudi vasem Nadlesk in Pudob. Tudi vojna v Ukrajini me ni pustila ravnodušnega – takrat je moje podjetje prispevalo s prevozom pomoči. Solidarnost in pomoč drugemu je nekaj kar pač imaš v sebi. Zato sem tudi zdaj, ko je voda pokazala svojo moč, priskočil na pomoč s svojim znanjem in kot gradbenik napravil nekaj ocen škode in ocen obnove na osnovi tlorisov in fotografij, ki so mi jih poslali s prizadetih območij. Moja družina je prizadetim v poplavah priskočila na pomoč z različnimi donacijami. Vsakdo med nami lahko pomaga na način, ki mu je blizu in seveda po svojih zmožnostih.
Kaj pa menim o solidarnostnem dnevu? Odkrito povedano, menim, da je to “strel v prazno”. Absolutno menim, da je pomoč nujno potrebno zagotoviti vsem prizadetim, a ne s podarjenim prostim dnevom. Marsikateri državljan je že imel vplačan dopust, marsikdo pa ne zmore pomagati s fizičnim delom in tako so pridobili še en “dela prost dan” za svoj oddih. Tisti, ki so pomagali in tisti, ki so želeli pomagati, so to storili tudi na druge dneve, ki niso bili “solidarnostni”. Mnogo je bilo prostovoljcev na terenu. Podobno mnenje imam o solidarnostnih sobotah. Ljudje so denar že donirali preko različnih organizacij, dobrodelnih prireditev in donacij dotičnim prizadetim, zato bi morala država najprej črpati sredstva iz drugih virov in v kolikor bi se izkazalo za nujno potrebno, bi lahko kot država donirali zaslužek enega delovnega dne tako iz javnega sektorja kot gospodarstva. Pri tem pa menim, da bi, v tako imenovanem “skladu”, morali biti prilivi in odlivi transparentni, pregledni in javni, poraba sredstev pa nikakor ne bi smela biti namenjena formiranju oz. ustanavljanje novih institucij, ampak nujno in izključno posameznikom, ki to pomoč dejansko potrebujejo.«
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija