V pripravi je novi PKP9. Pričakuje se, da bo tako kot v lanskem letu poleg vsega ostalega prinesel tudi prestavitev roka za oddajo davčnih obračunov in poročil Ajpes-u. Ostaja odprto tudi vprašanje ali bomo za leto 2020 upoštevali olajšave in izgube zgolj v višini 67 %, kar je uzakonila prejšnja vlada in ali bo upoštevan predlog novi vladi, da se zaradi korona situacije izvajanje prestavi na naslednje leto oz. spremeni in se za letos obračunava davek enako kot doslej.
Pri oddaji bilanc za leto 2020 se pojavlja tudi vprašanje kako finančne pomoči države, čakanje, krajši delovni čas, karanteno, varovanje otrok, temeljni dohodek, delno izgubo dohodka pravilno zavesti v davčne obračune in hkrati tudi ugotoviti upravičenost tovrstnih pomoči in pripraviti tudi morebitna povračila.
Kar nekaj nejasnosti in vprašanj se dnevno pojavlja glede oddaje davčnih obračunov za normirance.
Kljub temu, da so davčni obračuni za slednje enostavni in se jih računovodje običajno lotijo na začetku, oziroma jih oddajajo med prvimi, moramo spomniti, da je zadeva letos malce drugačna kot običajno in se že izvajajo popravki za nazaj.
Osredotočili se bomo na samostojnega podjetnika, normiranca, pri katerem se srečamo z naslednjimi oprostitvami prispevkov:
– Oproščeni prispevki – korona marec, april maj 2020
– Oproščeni prispevki 50% ali 30% PIZ na osnovi prvega vpisa v Poslovni register
– Oproščeni prispevki PIZ na podlagi odločbe Sklada RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov
FURS je zavzel stališče, da so tovrstni prispevki kot stroški že zajeti v priznanih 80% normiranih odhodkih, tako je potrebno oproščene prispevke na drugi strani vključiti v prihodke. Mnogi navedenemu oporekajo, je pa z vidika pravičnosti in dvostavnega knjigovodstva, tolmačenje umestno in pravilno.
Torej, pri oddaji davčnega obračuna za normiranca je potrebno v prihodke vključiti tudi vse oproščene prispevke ter temeljni dohodek, ki je znašal za marec 350 eur, za april in maj 700 eur, za zadnje trimesečje 2020 pa 1100 eur. Temeljni dohodek se iz prihodkov v obračunu izvzame, prispevki ne. Posebej naj opozorimo na to, da je bil v prvem valu epidemije temeljni dohodek nižji, ker je prihajalo do oprostitve plačila prispevkov, v drugem valu višji, izvzame se temeljni dohodek v prejeti višini. Posebej bodite pozorni na to, kam je bil temeljni dohodek nakazan, da bi česa ne izpustili, saj so nekateri zavezanci prejeli temeljni dohodek na osebni račun.
V davčnem obračunu na portalu FURS se tudi že izpiše podatek o vplačani akontaciji davka. Za april in maj so bili zavezanci oproščeni plačila akontacije, zato se podatki pri mnogih razhajajo. Upoštevajte vpisan davek v obrazcu (10 akontacij).
Cerknica, 25.2.2021
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija