1.7.2021 je bila v Uradnem listu 104/21 objavljena Uredba o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Glede na objavljene spremembe se je porodil dvom, da so bile so predvidene spremembe v resnici predvidene na način kot so v spremembi uredbe zapisane.
Na včerajšnji dopisni seji vlade ( 14.7.2021) je bila sprejeta nova Uredba o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, ki je objavljena v Uradnem listu št 114/2021 in velja od 1.9.2021, hkrati jen popravila »napako« prejšnje spremembe Uredbe saj pravi, da se za povračila stroškov prevoza do vključno meseca avgusta 2021 uporablja 3. člen Uredbe (Uradni list, RS 140/06, 76/08, 63/17 in 71/18), torej brez spremembe, objavljene v Uradnem listu 104/21.
Spremembe, ki jih je prinesla Uredba z dne 1.7.2021in naj bi veljale za obračun povračila prevoza na delo za mesec avgust NE VELJAJO.
Za september in naprej, pa znesek za obračun kilometrine po včerajšnjem predlogu spremenjene uredbe znaša 0,18 eur, kot je znašal doslej. V primeru, da izračun povračila stroškov ne doseže140 eur, delavcu lahko delodajalec neobdavčeno izplača tudi razliko med višino prevoza in limitom do 140 evrov, ob pogoju najmanj enodnevne prisotnosti na delu in oddaljenosti in 1 km oddaljenosti mesta dela od mesta bivanja.
Zakon o delovnih razmerjih v 130. členu določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju. Če višina povračila stroškov v zvezi z delom ni določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, se ta lahko določi s podzakonskim aktom.
Pri izplačilu prevoza na delo je delodajalec tako dolžen najprej upoštevati Kolektivno pogodbo ali interni akt v katerem določi višino povračila prevoza. Nekateri delodajalci navedeno vključijo že v samo pogodbo o zaposlitvi. Šele potem se pri izplačilu upošteva uredba, ki izplačilo obravnava z davčnega vidika, limitira višino neobdavčenega povračila.
Vlada je očitno poskušala odpraviti nekatere administrativne ovire, ki se nanašajo predvsem na avtobusne prevoze, je pa sprememba prinesla možnost neobdavčenega izplačila povračila prevoza do 140 eur, kar je priložnost za tiste, ki se na delo vozijo manj kot cca. 20 km na dan. Delodajalec ima možnost, da z internim aktom vnese možnost višjega neobdavčenega povračila v prakso.
Od 1.9. 2021 dalje bodo delodajalci verjetno ostali pri že utečenem načinu obračuna, razen tistih, ki bodo v limitu 140 eur našli možnost dodatnega neobdavčenega izplačila delavcu.
Skratka, nič pretresljivega. Se pa ob tovrstnih napakah, kot je navedba spremenjenega zneska povračila prevoza na delo iz 0,13 eur na 0,18 eur, v prvi uredbi z dne 1.7.2021, ter poročanju RTV SLO, kjer je bil govor predsednice evropske komisije Ursule von der Leyen, ob predaji predsedovanja EU Sloveniji, opremljen z napačnimi podnapisi, lahko zamislimo.
15.7.2021
Silva Šivec
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija