V Kulturnem domu v Cerknici smo 14. septembra gostili Aljošo Bagola, enega zelo, če ne že najbolj prepoznanih, tudi največkrat nagrajenih slovenskih kreativnih direktorjev. Najbrž ga večina pozna po njegovi knjigi KAKO IZGORETI, pripravlja pa že drugo na temo sreče. Preživeli smo nadvse prijeten, navdihujoč večer, kjer se je gost s svojo osebno izpovedjo in video prikazom dosežkov izkazal kot dober ustvarjalec in pripovedovalec.
Po ugotovitvah strokovnjakov imajo podjetniki veliko večje tveganje za izgorelost kot druge skupine: noga vedno na pedalu, mobitel ves čas na ušesu,…. Za Slovence nasploh je značilno zgodovinsko pogojeno dejstvo, da nas nič ne ustavi, imamo visok prag bolečine. Počivamo, ko zbolimo. Ne znamo odnehati, ne znamo reči ne, ne znamo postaviti meje, vedno smo na razpolago. Skratka, drži se nas rek: «Crkniti moraš«, da si kaj vreden in da si zadovoljen sam s sabo. Deset, dvanajst urni delavnik, ali še več, delo, delo….tudi uspeh. Ampak za kakšno ceno?
Naš vsakdan, tako kot drugje v sodobnem svetu, pogojuje podivjan življenjski stil. Ujeti smo v udobje znanega in hrepenimo po novem. To novo je ustvarjeno, magnet, ki nas vleče, vzpodbuja in načenja naše duševno zdravje.
Kaj storiti, da ne izgorimo? Na to vprašanje je poskušal odgovoriti gost večera skozi trpko osebno izkušnjo, ki ga je pripeljala iz piedestala neuničljivega na trda tla nemoči.
V nekem trenutku svojega življenja, vpet v uspeh kreativnega direktorja, se je srečal z izgorelostjo. Bolje rečeno, trenutek zavedanja izčrpanosti, spoznanja o ujetosti v trenutek, nemoč, so bili samo pika na i, epilog nekaj desetletij napačnega življenja. Tako je dejal. Stanje, ki so ga pogojili izkustva ter primarni preživetveni vzorci otroka iz »gostilniške« družine, in na njih temelječi napačno oblikovani lastni vzorci, odnosi, ravnanja, čustva kar je rezultiralo v izgorelosti. »Nihče iz otroštva ne pride nepoškodovan«, je dejal Bagola. »Življenje ni Hollywood, ni film«. Torej resnična predstava, katere režiserji smo.
Živimo v svetu, kjer je duševno zdravje še vedno tabu tema. Če nas boli katerikoli vidni del telesa obiščemo zdravnika. Ko zboli duša, otrpnemo. To presega meje sprejemljivega. Aljoša Bagola ni zagovornik zdravil in psihiatrije, podelil pa je izkušnjo pomoči osebnega in družinskega psihologa, ki sta temelj za vrnitev nazaj. Kot je pojasnil, ne čisto nazaj. V življenje, ki je vredno življenja, ki osrečuje in dopušča pomirjenost, pravo mero veličine, smisla in optimizma, ki rezultira v duševnem zdravju. Slednje je valuta prihodnosti. Posameznika, tudi podjetnika in družbe. Tvoja in moja valuta za KAKO BITI V REDU.
Silva Šivec
Cerknica, 15.9.2021
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija