Z zakonom o INTERVENTNIH UKREPIH NA JAVNOFINANČNEM PODROČJU se zaradi posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19; v nadaljnjem besedilu: corona) določajo ukrepi, ki zagotavljajo zavezankam ali zavezancem za davek (v nadaljnjem besedilu: zavezanec za davek) lažje izpolnjevanje davčnih obveznosti. Zakon bo objavljen 28.3.2020 in bo stopil v veljavo 29.3.2020.
(PRIPRAVLJENE SO ŽE DOPOLNITVE ZAKONA – razumeti moramo, da je situacija izjemna in zahteva strpnost, potrpežljivost in veliko usklajevanja).
V nadaljevanju kratek povzetek bistvenih ukrepov na temo katerih se v zadnjem času največ sprašujemo:
SPREMEMBA ROKOV
Obveznost |
Novi rok |
Predložitev davčnega obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti in uveljavitev sprememb v načinu obdavčitve /normirani odhodki/ |
31. 5. 2020 * |
Davčni obračun davka od dohodkov pravnih oseb |
31. 5.2020 * |
Letno poročilo predloženo na AJPES |
31.5. 2020 * |
Določitev nove zavarovalne osnove za s. p. |
Junij 2020 ( skrajni rok) |
Sestava informativnega izračuna dohodnine za leto 2019 |
30. 6. 2020 |
Rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine, za davčne zavezance rezidente, ki jim informativni izračun dohodnine za leto 2019 ne bo vročen do 15. julija 2020 |
31. 8. 2020 |
*Roki 31.5.2020, se zaradi nedelje na dan 31.5.2019 iztečejo 1.6.2020.
ODLOG IN OBROČNO PLAČILO DAVKOV
Zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi »korone« zakon daje zavezancu možnost, da zaprosi za odlog plačila davka za čas do dveh let ali plačilo davka v največ 24 mesecih. ( davek iz dejavnosti , DDV, akontacija davka, inšpekcijske odločbe). V času odloga plačila obresti ne tečejo.
SPREMEMBE PREDHODNE AKONTACIJE OZIROMA AKONTACIJE DOHODNINE TER AKONTACIJE DAVKA OD DOHODKOV PRAVNIH OSEB
V času trajanja interventnega zakona k zahtevi oz. vlogi za spremembo akontacije ne bo potrebno prilagati davčnega obračuna za tekoče davčno obdobje. Vlogi bo potrebno priložiti oceno davčne osnove za tekoče leto ter podatke, ki dokazujejo spremembo davčne osnove. FURS bo pripravil obrazec za izračun ocene. Davčni zavezanec predloži zahtevo za znižanje akontacije davka kot vlogo, ki jo vloži preko e-Davkov kot lastni dokument. V pripravi je elektronski obrazec.
ODLOG PRISPEVKOV ZA SAMOSTOJNE PODJETNIKE
Samozaposlenim, ki nimajo drugih zaposlenih, in je ta samozaposlitev njihova edina podlaga za vključitev v obvezno socialno zavarovanje, bo zagotovljen odlog plačila prispevkov, ki zapadejo v plačilo v mesecu aprilu, maju in juniju 2020. Do odloga bo zavezanec upravičen avtomatično, kar pomeni, da mu ne bo treba vlagati vloge. Neporavnane prispevke mora upravičenec poravnati najkasneje do 31. 3. 2022. Odlog plačila bo zagotovljen avtomatsko s pogojem, da ima zavezanec na dan 6.4.2020 poravnane vse obveznosti do FURS-a.
( Novi predlog vlade: s.p. ne bodo plačali prispevkov tri mesece ter prejeli določeno nadomestilo za izgubo prihodka. Predvidevamo, da navedeno velja za vse podjetnike ne glede na to ali zaposlujejo ali ne).
PRAVICA DO DELNEGA POVRAČILA IZPLAČANIH NADOMESTIL PLAČ
(Nov predlog vlade: 80% plače se izplača v breme države, delodajalec lahko doda 20%, postopek povračila ostaja enak).
V skladu z 2. členom predloga zakona ima pravico do delnega povračila izplačanih nadomestil plače delavcem na začasnem čakanju na delo gospodarska družba, ustanovljena po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, zadruga ali fizična oseba, ki zaposluje delavce v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, ki (*):
– predloži opis poslovnega položaja zaradi posledic virusa,
– na podlagi opisa poslovnega položaja ugotovi, da zaradi poslovnih razlogov začasno ne more zagotavljati dela hkrati najmanj 30 odstotkov zaposlenih delavcev, in odloči o napotitvi delavcev na začasno čakanje na delo,
– predloži pisno izjavo, s katero se zaveže ohraniti delovna mesta delavcev na začasnem čakanju na delu najmanj šest mesecev po začetku začasnega čakanja na delo (!).
Pred sprejetjem odločitve o napotitvi delavcev na začasno čakanje na delo se bo moral delodajalec o tem posvetovati s sindikati v podjetju oziroma s svetom delavcev oziroma obvestiti delavce na pri delodajalcu običajen način.
Do delnega povračila nadomestila plače pa ni upravičen delodajalec, ki je davčni dolžnik, neplačnik plač in prispevkov za socialno varnost, kršitelj delovnopravne zakonodaje ali nad katerim je bil uveden postopek insolventnosti.
Delodajalec bo delavca napotil na začasno čakanje na delo s pisnim obvestilom delavcu o napotitvi na začasno čakanje na delo, v obvestilu pa bo delodajalec določil čas začasnega čakanja na delo, možnosti in način poziva delavcu, da se predčasno vrne na delo, ter nadomestilo plače.
Obdobje začasnega čakanja na delo lahko traja največ tri mesece. Delavec v času napotitve ohrani vse pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, razen tistih, ki so drugače urejene v tem zakonu, v času začasnega čakanja na delo pa bo imel:
– pravico do nadomestila plače v višini 80 % osnove za nadomestilo, ki je določena za primer nezagotavljanja dela s strani delodajalca, in
– obveznost, da se na zahtevo delodajalca vrne na delo.
Poleg tega je namen predloga zakona tudi blaženje učinkov zaradi delavcu odrejene karantene v breme delodajalca, ko se ta ne more izogniti odsotnosti delavca, ki dela ne more opravljati in mu ni možno odrediti dela na domu, mu pa mora delodajalec na podlagi delovnopravne zakonodaje zagotoviti nadomestilo plače za čas odsotnosti. Predlog zakona tako delodajalcem omogoča uveljavitev povračila nadomestila plače tudi za te primere, delavci pa bodo upravičeni do nadomestila plače v enaki višini kot v primeru začasnega čakanja na delo.
Delodajalec bo povračila nadomestila plače uveljavljal z vlogo v elektronski in pisni obliki, ki jo bo vložil pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje. Priložiti bo moral v 2. členu predloga zakona opredeljene, zgoraj naštete in opisane priloge. * : opis poslovnega položaja, pisno ugotovitev o nezmožnosti zagotavljanja dela in odločitev o napotitvi delavcev na začasno čakanje na delo ter program ohranitve delovnih mest.
Vlog še ni mogoče vlagati. Aplikacija bo pripravljena 29.3.2020, ko zakon stopi v veljavo. Pričakuje se, da bo elektronski način, zaradi obremenjenosti zablokiral in se bodo vloge oddajale pisno oz. po elektronski pošti.
Zavod bo o vlogi odločil z upravno odločbo in z delodajalcem sklenil pogodbo o delnem povračilu izplačanih nadomestil plače, če bodo izpolnjeni pogoji za delno povračilo nadomestila plače, določeni z zakonom.
Delodajalec mora ob izplačilu nadomestila plače, najkasneje na dan izplačila predložiti REK-1 obrazec, kot običajno. Izplačano nadomestilo pa vpisati v polje M02.
(Najnižja osnova za plačilo prispevkov znaša 1.017,23 eur – 144. člen ZPIZ-2).
Ob tem je posebej potrebno opozoriti na dejstvo, da delodajalce, ki bo za delavca uveljavljal nadomestilo plače le tega naslednjih šest mesecev ne more odpustiti iz poslovnega razloga.
V primeru delavcev z odrejeno karanteno pa je treba priložiti odločbo ministra za zdravje in opis objektivnih razlogov, iz katerih izhaja, da za delavca ni mogoče organizirati dela na domu. Zavod bo o vlogi odločil z upravno odločbo in z delodajalcem sklenil pogodbo o delnem povračilu izplačanih nadomestil plače, v kateri bodo določeni medsebojna razmerja, obveznosti in odgovornosti. ( Na področju Občine Blok, Cerknica in Loška dolina doslej niso zabeležili primerov okužbe, upajmo, da bo tudi vnaprej ostalo tako).
Povračilo izplačanih nadomestil plače v primeru začasnega čakanja na delo kot odrejene karantene bo mogoče uveljaviti samo enkrat in največ za obdobje treh mesecev oziroma za obdobje, določeno z odločbo ministra za zdravje.
Višina delnega povračila izplačanih nadomestil plače pri začasnem čakanju na delo je s strani države določena v deležu 40 odstotkov izplačanega nadomestila plače, preostalih 60 odstotkov pa bo bremenilo delodajalca. V primeru odrejene karantene izplačano nadomestilo plače v celoti bremeni Republiko Slovenijo.
REGRES ( Predlog vlade: SKRAJNI rok 31.12.2020)
ODSOTNOST Z DELA ZARADI VARSTVA OTROK – VIŠJA SILA
Odsotnost iz dela enega od staršev otroka do 5. r osnovne šole se šteje kot odsotnost zaradi višje sile. Nadomestilo plače znaša 50%, vendar najmanj 70% minimalne plače .
( 6. odst. 137. člena ZDR-1).Prispevki se obračunajo od najnižje osnove 1.017,23 eur – 144. člen ZPIZ-2) . O odsotnosti se ne poroča.
»ZA VSE BO POSKRBLJENO«, je dejal predsednik vlade ob nastopu mandata. Počakajmo torej na nov sveženj ukrepov, do takrat pa ostanite doma, če se da in zdravi.
Cerknica, 24. marec 2020
Pripravila: Silva Šivec