Pred kratkim smo prejeli vprašanje samostojnega podjetnika, ki mu loče občasno pomaga pri opravljanju prevoznih storitev kot šofer. Na terenu je očeta ustavil inšpektor, ki je od voznika zahteval pogodbo, kot osnovo za opravljanje šoferskih storitev. V vozilu se je nahajala prijava in kopija obrazca M12 kot dokazilo o prijavi za primer nadzora. Inšpektor je kljub predloženemu obrazcu M12, iz katerega je razbrati, da se delo opravlja kot kratkotrajno delo zahteval pogodbo o opravljanju tovrstnega dela. Ker jo oseba, ki je opravljala kratkotrajno delo ni imela je podjetnik prejel kazen.
Kratkotrajno delo, poleg nujnega dela, ki je namenjeno preprečevanju in odstranjevanju posledic naravnih in drugih nesreč ter humanitarnega, karitativnega, prostovoljnega in dobrodelnega dela sodi med dejavnosti in dela, ki po Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) niso zaposlovanje oz. delo na črno. (Uradni list RS, št. 32/14, 47/15 – ZZSDT in 43/19).
Zakon pravi, da se za kratkotrajno delo šteje brezplačno opravljanje dela v mikro družbi ali zavodu z najmanj enim in največ desetimi zaposlenimi ali pri samozaposleni osebi z največ desetimi zaposlenimi, kadar ga opravljajo:
- zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v registrirani istospolni skupnosti lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
- zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v registrirani istospolni skupnosti enega od staršev lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
- oseba, s katero je lastnik ali solastnik mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe v sorodu v ravni vrsti do prvega kolena ( starši, otroci)
- starši in otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja ali partnerja v registrirani istospolni skupnosti lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe-
Kriterij za presojo ali lahko oseba opravlja kratkotrajno delo je zgornje določilo. Osnovno zavarovanje osebe, ki opravlja kratkotrajno delo ( delovno razmerje, samostojni podjetnik, upokojenec,…) ne pogojuje opravljanja kratkotrajnega dela.
Delo oseba opravi brezplačno, do največ 40 ur v mesecu, delodajalec je dolžan osebo, ki kratkotrajno delo opravlja prijaviti v zavarovanje in zanjo mesečno oddati REK-2 obrazec in plačati pavšal ZZ prispevek, ki trenutno znaša 5,46eur. O opravljenem delu vodi evidenco. Oseba, ki kratkotrajno delo opravlja vpiše pričetek in konec dela in se ob pričetku in koncu opravljanja dela podpiše.
Podjetnik je v našem primeru izpolnil vse z zakonom določene obveznosti. Zakon pogodbe za primer opravljanja kratkotrajnega dela ne določa. Pravno mnenje na postavljeno vprašanje se je glasilo: PRITOŽBA. Pravne podlage za izrek kazni NI. Podjetnik se je odločil plačati kazen, ker je presodil, da bodo stroški pritožbe presegli višino kazni in da iz pritožbe sledijo morebitne druge nevšečnosti. Pripravil je dogovor o medsebojnem sodelovanju na osnovi kratkotrajnega dela, za slučaj nadzora iz strani iste osebe, primer » ne-dobre prakse« pa smo posredovali pristojni instituciji z namenom, da se osebe, ki izvajajo nadzor seznanijo s vsebino zakona in od zavezancev ne zahtevajo dokumentov, ki jih zakon ne določa in v bodoče ne izrekajo kazni brez pravne podlage. Pred dnevi je v. d. generalnega direktorja FURS-a Ivan Simič v okviru FURS-ustanovil novo posvetovalno strokovno skupino prav z namenom, da se odpravijo napačna ravnanja in kot so zapisali, napačne odločitve pri delu FURS-a.
Cerknica, 29.6.2021
Silva Šivec
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija