V mini davčno reformo vlade, ki jo je pripravilo Ministrstvo za finance so bile vključene spremembe treh zakonov:
- Zakon o DDV
- Zakon o dohodnini
- Zakon o davku od dohodku pravnih oseb -2
Spremembe zakona o DDV niso bile sprejete, Zakon o dohodnini je v parlamentarni obravnavi,
Spremembe Zakona o davku od dohodka pravnih oseb ( ZDDPO-2) so bile objavljene v Ur. l. št 17 ( 29.10.2021).
In katere so najpomembnejše spremembe, ki jih spremenjeni zakon prinaša ?
Oblikovanje rezervacij za pokojnine, oblikovanje rezervacij za jubilejne nagrade in oblikovanje rezervacij za odpravnine ob upokojitvi prizna kot odhodek v obračunanem znesku, ki ustreza 100 % oblikovanih rezervacij v vsakem posameznem davčnem obdobju, ki se začne od 1. januarja 2022 do 31. decembra 2026.
Navedeno naj bi bil eden od ukrepov za odpravo koronske krize.
Od 1.1.2022 se bo odpis terjatev priznal kot odhodek za vse terjatve, ki so bile prijavljene v postopek prisilne poravnave oz. stečaja ( doslej odpis le na osnovi pravnomočnega sklepa).
Delež stroškov reprezentance in nadzornega sveta, ki se priznajo kot davčno priznani odhodki, se zvišuje s 50 % na 60 % .
-Širi se olajšava za zaposlovanje v višini 45 % plače na novo zaposlene osebe mlajše od 29 let (prej 26 let), za starejše od 55, let ali za osebo v »deficitarnih poklicih«, ki v obdobju zadnjih 24 mesecev ni bila zaposlena pri tem zaposlovalcu ali njegovi povezani osebi.
-Olajšavo v višini 55 % plače pa bo lahko zavezanec koristil, če bo zaposlil osebo, mlajšo od 25 let, ki se zaposluje prvič.
- OLAJŠAVA ZA VLAGANJA V DIGITALNI IN ZELENI PREHOD
Zavezancem bo na voljo tudi nova olajšava za vlaganja v višini 40% v digitalni in zeleni prehod, ki jo bodo zavezanci lahko koristili ob vlaganjih v računalništvo v oblaku, umetno inteligenco, okolju prijazne tehnologije, čistejši, cenejši in bolj zdrav javni ter zasebni transport, razogljičenje energijskega sektorja, energijsko učinkovitost stavb in uvajanje drugih standardov za klimatsko nevtralnost. ( Navedena olajšava v višini 40 % stroškov vlaganj se izključuje s financiranjem vlaganj iz naslova nepovratnih sredstev).
- OLAJŠAVA ZA IZVAJANJE PRAKTIČNEGA DELA V STROKOVNEM IZOBRAŽEVANJU
Višina olajšave se dviguje iz 20 % na 80 % povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji (vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja).
- OLAJŠAVA ZA DONACIJE ter DODATNE OLAJŠAVE
Olajšava za donacije se bo dvignila z 0,3 % na 1 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca. Znižanje davčne osnove za dodatnih 3,8 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca pa bo po novem mogoče pri donacijah izvajalcem programa vrhunskega športa za vlaganja v vrhunski šport. Pogoj je, da so prejemniki rezidenti Slovenije ali države članice EU. Davčno osnovo bo mogoče znižati tudi z dodatno olajšavo 0,2% za kulturne, športne namene ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. V skupnem seštevku se olajšava za donacije povečuje iz 0,3% na 5% obdavčenega prihodka.
- POGODBENI NAJEM IN AMORTIZACIJA
Najem se amortizira v dobi pogodbenega najema osnovnega sredstva. (Velja za srednje in velike organizacije. )
Naj za konec opozorimo, da navedene spremembe ZDDPO-2 veljajo samo za pravne osebe in ne za samostojne podjetnike, če ne bo prišlo do predvidene oz., potrditve sprememb Zakona o dohodnini, ki bi izenačil olajšave vseh gospodarskih subjektov, kar je v skladu z Ustavo RS.
V predlogu sprememb in dopolnitev Zakona o dohodnini naj spomnimo na:
- Postopno spremembo splošne olajšave iz 3.500 na 7.500 do leta 2024 in ponovno uvedbo usklajevanje olajšav ter neto letnih davčnih olajšav s koeficientom rasti cen,
- Znižanje stopnje obdavčitve v petem dohodninskem razredu ( nad 72.000 eur letne osnove ) iz 50 na 45%,
- Spremembo ob izplačilu za poslovno uspešnost, ki se davčno ne obravnava več kot plača, zato je mogoče tudi izplačilo v naravi. Neobdavčeni del izplačila predstavlja 100% povprečne mesečne plače v Sloveniji, ali s spremembo, 100% povprečne plače delavca v zadnjih 12 mesecih, kadar je to za delavca ugodneje.
- Znižanje stopnje davka pri oddajanju v najem iz 27,5% na 15%, ob zmanjšanju normiranih odhodkov iz zdajšnjih 15% na 10%.
- Zmanjševanje stopnje obdavčitve dobičkov iz kapitala na 25% in znižanje dobe obdavčitve na 15 let.
- Uveljavljavitev seniorske olajšave nad 70 let in neobdavčitev pokojnin do višine 1453 eur.
S sprejetjem bi se, med drugim, torej implementirale spremembe ZDDOH-2 za samostojne podjetnike, dvignile neto plače v najnižjih dohodninskih razredih. Glede na to, da plače v gospodarstvu napram javnemu sektorju zaostajajo, bi to pomenilo stabilnost v gospodarstvu, saj sprememba ne ogroža gospodarske rasti ali višanja cen, z razbremenitvijo bruto plače pa se zvišujejo neto prejemki in razpoložljiva »potrošna« kvota. Kakšen bo epilog glasovanja o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini ne vemo. Najbrž bosta v razpravah največ prahu dvignili predlagani prvi dve spremembi.
Cerknica, 1.12.2021
Silva Šivec
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija