S 1.1.2020 so stopila v veljavo določila Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 75/19, v nadaljevanju : ZPIZ-2G).
ZPIZ-2G za odmero pokojnine določa višje odmerne odstotke in dodatne odmerne odstotke zaradi skrbi za otroke v njihovem prvem letu starosti (1,36 % za enega otroka, 2,72 % za dva otroka in največ 4,08 % za tri otroke).
V teku letošnjega leta bo ZPIZ obveščal rojene v letu 1962, ki bodo v letu 2020 dopolnili 58 let, o informativnem datumu upokojitve, vsakdo lahko tudi sam poda na ZPIZ vlogo za informativni izračun.
http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=28
Datum upokojitve si je mogoče izračunati tudi z računalniškim programom ZPIZ-a: http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=114
Delavcem, za katere delodajalci niso plačali prispevkov se obdobje neplačila šteje v pokojninsko dobo; v primeru, da samostojni podjetnik ne plača prispevkov, pa pokojninska dobo v pokojninsko osnovo ni všteta.
Nov odmerni odstotek polne starostne pokojnine je 63,5%, ki si ga lahko zvišujemo s % otrok in delom po upokojitvi oz, z daljšo delovno aktivnostjo.
Zavarovanci se vključujemo v zavarovanje po naslednjih zavarovalnih podlagah, ki so določeni v 13. členu ZPIZ-2:
- 14. člen: delavci v delovnem razmerju;
- 15. člen: samozaposlene osebe oz. s.p.-ji;
- 16. člen: družbeniki, ki so hkrati poslovodne osebe;
- 17. člen: kmetje;
Zavezanec se obvezno zavaruje po tisti zavarovalni podlagi, ki je v tem zakonu navedena pred drugo.
Pogoj za pridobitev pravice do STAROSTNE POKOJNINE po ZPIZ-2 v letu 2020 je 60 let starosti in 40 let delovne dobe ( brez dokupa).
V POKOJNINSKO DOBO brez dokupa šteje:
- delovno razmerje oz. efektivna delovna doba;
- opravljanja samostojne dejavnosti;
- zavarovanje na podlagi lastništva in poslovodenja družbe;
- čas prejemanja denarnega nadomestila na zavodu za zaposlovanje;
- čas porodniške;
- obvezno in prostovoljno kmečko zavarovanje;
- prostovoljna vključitev v obvezno zavarovanje do 31.12.2012; !
V pokojninsko dobo z dokupom šteje:
- prostovoljna vključitev v obvezno zavarovanje od 1.1.2013 dalje;
- katerakoli vrsta dokupa;
- zavarovalna doba za čas skrbi za otroka v prvem letu starosti;
- posebna doba;
Navedena pokojninska doba, torej z dokupom, se šteje v pokojninsko osnovo, vendar z MALUSI, ki se obračunajo za čas med višino starosti ob upokojitvi ( 60 in več) do 65 leta starosti v višini 0,3% za vsak mesec.
Pravico do najnižje pokojnine pridobijo s 65 letom tudi tisti zavezanci, ki in ko, izpolnijo 15 let delovne dobe. Trenutno se pokojnina odmerja od osnove, ki jo tvori 24 najbolj ugodnih let po višini prihodka zavezanca. Navedeno ima vsaka država urejeno po svoje. Tako imajo Hrvatje izračun na osnovo v katero se všteva celotna pokojninska doba. In kot kaže bo slednje prej ali slej doletelo tudi nas.
Upokojitveno starost si zavezanci lahko znižujemo zaradi:
- skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, ki ima državljanstvo RS, če ni z mednarodnim sporazumom določeno drugače;
- vstopa v obvezno zavarovanje pred 18. letom;
- služenja obveznega vojaškega roka;
Navedeno je moč uveljavljati le za pridobitev pravice do STAROSTNE POKOJNINE, torej ob izpolnjeni polni delovni dobi.
ZPIZ -2G je, kot je bilo že v uvodu povedano prinesel tudi spremembo BONUS-ov ZA DALJŠO DELOVNO AKTIVNOST.
Zavezanec, ki izpolni pogoje za starostno pokojnino ima možnost max, 3 leta uveljavljati 40% pokojnine ( pred spremembo, do konca leta 2019 – 20%), ki bi mu sicer šla, po treh letih ima možnost uveljavljati 20% pokojnine. Daljša delovna aktivnost doprinese bonus v višini 9%za tri leta delovne aktivnosti oz. sorazmerno po preračunu, glede na vključenost posameznega zavezanca.
Upokojenec se še vedno lahko odloči za delno upokojitev, z najmanj 25% vključenosti v zavarovanje, najmanj 10ur / teden, pri čemer se upokojencu odmeri pokojnina od predčasne ali starostne pokojnine upravičenca na dan njene uveljavitve in sicer v odstotku, ki ustreza skrajšanju delovnega časa.
Upokojenec tudi po upokojitvi torej lahko zakonito dela. Skozi delno upokojitev ali dvojni status, pa tudi skozi naslednje oblike dela:
- Pogodba o začasnem ali občasnem delu upokojencev– Zutd;
- Delo po podjemni pogodbi – ob predpogoju neobstoja elementov DR;
- Kratkotrajno brezplačno delo družinskih članov
- Po avtorski pogodbi – le za avtorska dela;
- Osebno dopolnilno delo;
- Sorodstvena pomoč
- Sosedska pomoč;
Vsem, ki razmišljate o upokojitvi, oz. po informativnem izračunu izpolnjujete pogoje za upokojitev svetujemo, da se posvetujete individualno o svojem novem statusu, možnostih za nadaljevanje dela ali dejavnosti. Dejstvo je, da je upokojitev velika prelomnica v človekovem življenju. Prinaša več časa in manj denarja. No, s februarjem 2020 se bodo upokojencem dvignile pokojnine za 3,5%.
3.2.2020
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.