Po besedah Ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška, ki je pred kratkim predstavil aktualne podatke o unovčenju turističnih bonov, so prav slednji pripomogli, da slovenski turizem ni potonil v breznu »koronske« krize. V lanskem letu je po statičnih podatkih obiskalo Slovenijo dobrih 75% tujih turistov in slabih 25 % domačih. Od tujih so prednjačili s po 12% Italijani in Nemci, sledili so jim Avstrijci, Hrvatje, Madžari, Čehi, Angleži. Do konca julija 2020 se je delež slovenskih turistov povečal na 62% , 38% obiskovalcev je bilo iz drugih držav, kjer kar s 32% prednjačijo Nemci, sledijo Čehi, Avstrijci, Madžari in Italijani. Statistični podatki kažejo tudi na to, da je bilo v Sloveniji domačih turistov v mesecu juliju za kar 176% več napram lanskemu letu.
Turistični boni so vsekakor priložnost, da se podamo v katerega še neobiskanih delov Slovenije in prepoznavamo še neodkrite in nepoznane predele Slovenije, ki jih kljub slovenki majhnosti, merjeni v km2, ne manjka. Kot je dejal minister so turistični boni tudi priložnost, da Slovenijo tudi v bodoče uvrščamo na osebno lestvico obiska vrednih turističnih destinacij.
Res je, da je bilo največ turističnih bonov unovčenih v Piranu, ki ga tudi tuji obiskovalci navajajo kot eno najbolj mikavnih destinacij, sledijo mu druga tudi običajno turistično najbolj obiskana slovenska mesta: Kranjska Gora, Bohinj, Brežice, Moravske Toplice, Podčetrtek in Bled. Mnogi Slovenci pa so kraj za oddih našli tudi v manj turistično prepoznanih krajih in kotičkih, v zvrsti butičnega turizma, miru, tišini, naravi in prvovrstni naravno predelani hrani, ki postaja vse bolj pomemben segment ponudbe v razvoju turizma tako domačega kot tujega obiskovalca.
Po ministrovih besedah, jo bo slovenski turizem kljub prvim slabim napovedim dobro odnesel, na račun turističnih bonov pa tudi upoštevanja premišljeno zastavljenih ukrepov in uspešnega preprečevanja okužb.
Če se boste podali v katerega večjih, v preteklih desetletjih obleganih turističnih mest v Italiji, boste ugotovili, da je velika smrtnost kot posledica COVID 19, pustila velik strah med prebivalstvom, ki se obnaša ogovorno do sebe in drugih. Na ulici ne boste srečali pešca brez maske, enako ravnajo kolesarji in motoristi. Po pripovedovanju »preživelih« so umirali ljudje v kot pravimo »najboljših letih«, brez kroničnih bolezni. V njihove diskoteke in nočne klube lahko vstopate ob strogem nadzoru, zgolj z masko in rokavicami. Tudi dogajanje je »okrnjeno«. Prav zato je Italija, vsaj v času pisanja navedenega članka, za vstop, še vedno »zelena«. Prav nasprotno pa se dogaja na sosednjem Hrvaškem. Tudi slovenski vladni govorec Jelko Kacin vedno poudarja, da so glavni viri okužb slabo nadzorovana veseljačenje in popivanje na zabavah, bodisi zasebnih ali javnih, brez nadzora in brez spoštovanja zahtev NIJZ za izvedbo dogodkov.
Če bonov še niste izkoristili je čas za njihovo koriščenje do konca leta. Od nekje so pricurljale informacije, da bo rok za njihovo koriščenje podaljšan, kar pa ne drži.
In kako ocenjujemo turistično sezono na lokalnem nivoju ?
Povprašali smo Zdenka Trudna iz TIC-a v Loški dolini, ki je povedal, da v mesecu juliju in avgustu, napram lanskemu letu, ocenjujejo obisk v višini 80% lanskega, iz primerjave prvih sedmih mesecev je zaznati 50% upad. Občina Loška dolina je zagotovila obiskovalcem v letošnjem letu tudi brezplačno postajališče za avto dome. Podoben informacije glede obiska in nočitev smo dobili pri referentki Irmi Rot na Občini Bloke ter Ladi Klančar na turistični enoti Notranjskega parka v Cerknici za Občino Cerknica.
Vsi so ocenili cca. 50% upad v prvih sedmih mesecih in cca.20% v juliju, kar potrjujejo tudi statistični podatki. Do konca je leta je še štiri mesece, če bo suha in sončna jesen, se lahko nadejamo še kakšnega procenta več na lestvici, predvsem na račun domačih obiskovalcev.
Silva Šivec
Cerknica, 1.9.2020
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.