»Hvala slovenskim podjetnikom in delavcem ter vsem, ki prispevate k skupni blaginji. Skupaj dokazujemo, da smo lahko med najboljšimi v Evropi« je nedavno nazaj na spletu zapisal predsednik vlade Janez Janša.
Podatek o 2,3 % rasti bruto domačega proizvoda v prvem četrtletju leta 2021 potrjuje, da je vlada dobro odreagirala na epidemijo corona virusa. Sprejetih je bilo 8 PKP – protikoronskih ukrepov s katerimi je bila zagotovljena pomoč vsem slojem prebivalstva in gospodarstvu.
17.6.2021 je Vlada potrdila predlog Zakona o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covid-19. Predloge bo obravnaval državni zbor.
Mednarodni denarni sklad (MDO) je odzive vladajoče politike ocenil kot hitre, obsežne in dobro usklajene. Slovenija trenutno, poleg ene najvišjih gospodarskih rasti beleži tudi eno najnižjih stopenj brezposelnosti, saj je trenutno med iskalci zaposlitve po zadnjih podatkih Zavoda za zaposlovanje 75.148 oseb.
Ustavitev gospodarstva je bila ob pričetku epidemije sorazmerno kratka, z izjemo nekaterih panog oz. dejavnosti, kjer pa je bilo v okviru ukrepov, kot je temeljni dohodek, nadomestila za čakanje na delo, nadomestila za krajši delovni čas, dobro poskrbljeno za prebroditev obdobja od zapiranja do ponovnega zagona in prebroditev situacij, lastnih vsakemu podjetniku.
Srečujemo se tudi z negodovanjem posameznikom, ki so morebiti za »ščepec« zgrešili določen limit za koriščenje pomoči, pričeli z opravljanjem dejavnosti tekom leta 2020 ali 2021, ali v tem času prehajali iz tako imenovanega »popoldanskega« v redni s.p..
V medijih in spletnih omrežjih je zaznati članke in komentarje o vračilu pomoči. Češ, so dali, zdaj bodo vzeli. Tudi na lokalnem nivoju se srečujemo s konkretnimi primeri, predvsem med gostinsko – turistični ponudniki.
Vlada je z ukrepom turističnih bonov »pomagala« tej pomembni panogi gospodarstva in tudi za letošnje leto v že omenjenem predlogu Zakona o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu ponovno pripravila predlog turističnih bonov, ki naj bi jih prejeli vsi državljani v vrednosti 100 eur, mladoletne osebe v vrednosti 50 eur. Posebej se bodo spremembe Zakona razveselili tisti ponudniki turističnih storitev, ki so se registrirali letos, saj bodo, če bo obveljal predlog vlade, lahko sprejemali turistične bone kot plačilno sredstvo za opravljeno storitev. Z boni pa naj bi bilo mogoče poravnati tudi druge storitve povezane s počitnikovanjem in obiskom kulturnih prireditev.
Izračunu presežka določenega praga za koriščenje pomoči logično sledi vračanje pomoči. Pri vseh subvencijah, na razpisih so določena pravila, ki jih je treba dosegati, o njih poročati in ob neizpolnjevanju pogojev in določil sredstva vračati. Vsak zavezanec pa ima možnost, da po prejetju odločbe o vračilu za temeljni dohodek, nekrite fiksne stroške, oproščene prispevke samozaposlenih, krizni dodatek, hitrih testov in subvencije minimalne plače poda na e-davkih vlogo za obročno plačilo vračila pomoči-obrazec je predpisan in objavljen kot Wordov dokument na spletni strani FURS-a (OBROČNO PLAČILO VRAČILA NEUPRAVIČENO PREJETIH SREDSTEV PO ZIUPOPDVE ). Obrazec so odda kot lastni dokument.
V primeru vračila iz naslova povračil nadomestil plač delavcev na začasnem čakanju na delo ali vračil povračil delno subvencioniranega skrajšanega polnega delovnega časa se vloga posreduje vlogo: VLOGA za obročno vračilo neupravičeno prejetih sredstev zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije bolezni COVID-19, na Zavod RS za zaposlovanje, Rožna dolina, Cesta IX/6, 1000 ljubljana, Služba za finance in računovodstvo ali na elektronski naslov glavne pisarne zavoda:
gpzrsz@ess.gov. :
V predlogu Zakonu o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covid-19 je vlada predvidela podaljšanje nadomestila za krajši delovni čas do konca leta. OZS si prizadeva za dodatni PKP-9 ter podaljšanje tudi drugih zdaj veljavnih ukrepov. Po besedah Mateja Lahovnika, člana vladne svetovalne skupine, zahteve glede na trenutno stanje in umirjanje epidemije niso utemeljene. Za poletjem prihaja jesen, za katero nihče ne ve, kaj bo prenesla. Morebiti nov val, kjer bodo dodatni ukrepi potrebni in nujni.
Cerknica, 21.6.2021
Silva Šivec
Operacija je sofinancirana s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija javna agencija