Pri poslovanju z gotovino morajo vsi zavezanci, ki pri gotovinskem poslovanju ne uporabljajo računalniških oz. elektronskih naprav uporabljati račune iz VEZANE KNJIGE RAČUNOV, ki je predhodno potrjena na FURS-u preko portala e–Davki z vpisom serijske številke vezane knjige računov. Zavezanec mora vezano knjigo računov pri finančni upravi potrditi pred prvo izdajo računa iz vezane knjige računov.
Prav tako morajo VKR potrditi tudi zavezanci, ki gotovinski promet opravljajo s pomočjo elektronskih naprav, za primer, ko se le te pokvarijo ali pride do izpada električne energije. V gotovinski promet, poleg poslovanja z bankovci in kovanci sodijo tudi plačila s plačilno ali kreditno kartico, čeki, ki se sicer skoraj ne uporabljajo več in drugi načini plačila, ki niso nakazilo na transakcijski račun.
Izjema od izdaje računov iz VKR velja za posameznike, ki imajo priglašeno OSEBNO DOPOLNILNO DELO, za KMETE ki so oproščeni obračunavanja DDV po drugem odstavku 94. člena ZDDV-1, kadar opravijo dobavo kmetijskih in gozdarskih pridelkov in storitev neposredno končnemu potrošniku (npr. neposredna prodaja na domu, prodaja od vrat do vrat, neposredna prodaja na premičnih stojnicah, na tržnicah) ali za lastno rabo v okviru kmečkega gospodinjstva davčnega zavezanca.
Obveznost izdajanja računov se tudi ne nanaša na prodajo vozovnic, kart in žetonov v potniškem prometu (vlak, avtobus, žičnice); znamk, kolekov, vrednotnic in obrazcev v poštnem prometu; vplačil za udeležbo v igrah na srečo, če se te izvajajo v skladu z zakonom, ki ureja igre na srečo; periodičnega tiska; na prodajo iz avtomatov; na prodajo kartic s kodo za polnjenje predplačniških sistemov mobilnih operaterjev iz bankomatov, GSM-omrežja ter interneta; na prodajo žetonov iz menjalnih avtomatov in promet storitev na tele–točkah.
VKR kjer ostane tretji izvod računa je zavezanec dolžen hraniti deset let od datuma izdaje zadnjega računa iz VKR.
Vse račune, ki so izdani iz VKR je dolžen zavezanec potrditi v roku 10 dni po poteku meseca v katerem so bili izdani, ne glede na to, da je bil kateri od njih morebiti poravnan na transakcijski račun, torej negotovinsko. V ta namen so mora na FURS-u pridobiti namensko digitalno potrdilo.
“Vklopi razum, zahtevaj račun” je obvestilo, lahko tudi nalepka, ki se mora nahajati na vsaki napravi oziroma ob vsaki napravi, ki izdaja račune, torej tudi na vidnem mestu v prostoru, kjer se izdaja račun iz VKR.
Zavezanec je dolžan izdelati tudi interni akt v katerem opredeli način gotovinskega poslovanja.
Primeri, da zavezanec zapre dejavnost in jo ponovno odpre so redki, se pa zgodijo.
V navedenem primeru lahko zavezanec lahko uporabi potrjeno VKR, ki jo je potrdil v času poslovanja zdaj že zaprtega s.p., saj gre v obeh primerih za istega zavezanca za isto davčno številko. Mora pa si naložiti novo digitalno potrdilo za potrjevanje.
Avtor: Silva Šivec, SPOT svetovanje PNR
30. Oktober 2019
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.