Vladni strateški svet za debirokratizacijo je pripravil in tudi že predstavil predlog ukrepov za poenostavitev poslovanja na treh ključnih področjih; davčnem, gospodarskem in okoljskem. Predlogi so v usklajevanju, dopolnitvah, po dokončnem oblikovanju jih bo sprejela Janševa vlada.
Predlagane so poenostavitve na pri oddajanju davčnih obrazcev za podjetja in samostojne podjetnike, uvedba enega vplačilnega računa, kar bi znižalo bančne provizije; predlagan je skrajšan rok iz 20 na 15 let, po katerem se dohodnina ne plača od dobička iz kapitala pri odsvojitvi le tega; predlagana je nižja davčna stopnja iz kapitala za 10 % (iz 27,50 na 25%), pri oddajanju nepremičnin v najem se predlaga odpravo dejanskih stroškov, zvišanje normiranih odhodkov in nižja stopnja dohodnine. Pri normirancih skupina vladnega strateškega sveta predlaga znižanje normiranih odhodkov z 80 na 60%, s čemer bi se spremeni efektivna obdavčitev prihodkov s 4 na 8% . Efektivna obdavčitev po dejanskih odhodkih znaša letos 7,03% od doseženega dobička.
Spomniti se je potrebno, da smo z “Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2R)” in “Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2V) , ki sta bila objavljena 5.11.2019, dobili določene sprememba na davčnem področju, ki so stopile v veljavo v letu 2020. Ob pripravi davčnih obračunov za leto 2020 bomo tako tudi prvič upoštevali spremembo pri obračunu davka od dohodkov pravnih oseb. Vemo, da smo doslej z olajšavami kot so: pokrivanje davčne izgube, olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj, olajšava za investiranje, olajšava za zaposlovanje, olajšava za zaposlovanje invalidov itd..davčno osnovo znižali na 0 in posledično plačali 0 davka. Izjema je bila olajšava za pokrivanje davčne izgube, ki je bila priznana tudi doslej samo v višini 50% davčne osnove. Odslej bo vsaka pravna oseba plačala davek, saj se je z zgoraj navedeno spremembo zakona uvedla omejitev zmanjšanja davčne osnove. Vse davčne olajšave in izgube iz preteklih davčnih obdobij se priznajo le do višini 63% davčne osnove, kar pomeni, da znaša efektivna stopnja obdavčitve zavezanca po dejanskih odhodkih 7,03%.
V sredo, 2. decembra 2020 bo v okviru SPOT svetovanje PNR, izveden( spletni) seminar na temo sprememb pri oddajanju davčnih obračunov 2020, tudi z vidika davčnih olajšav ter dokazovanju upravičenosti do »pomoči« iz vladnih ukrepov za omilitev posledic COVID 19.
Vladni strateški svet predlaga tudi zvišanje davčne olajšave s 3500 na 4000 eur, kar pomeni znižanje dohodnine za fizične osebe ter socialno kapico v višini 6000 eur, s ciljem, da se v Slovenijo vrnejo nekatere multinacionalke. Nadalje strateški svet podpira predlog OZS, po katerem naj bi upokojenci ob prejemanju polne pokojnine lahko delali še naprej, vendar iz zaposlitve ali dejavnosti plačevali vse obvezne prispevke in davke.
Med predlogo za debirokratizacijo je tudi poenostavitve aktivnosti na točki SPOT registracija ter čezmejnem poslovanju ter odpravo nekaterih ( nepotrebnih) statističnih poročanj.
Na okoljskem področju določene adminstrativne razbremenitve prinaša že sama novela gradbenega zakona, ki je v pripravi in razpravi: poenostavitve pri manjših rekonstrukcijah, začasnih objektih, odpravljanje ovir pri legalizaciji objektov ter pridobivanju gradbenih dovoljenj za zgradbe, ki so bile zgrajene pred 2018. Glede na specifičnost dotičnega sklopa se bodo v prihodnjih dneh in tednih postopkov tudi na tem področju po vsej verjetnosti odvijale (vroče) razprave.
Silva Šivec
1.10.2020